تبلیغات
یا لثارات الحسین - جهانبخش کردی زاده (بخشو)
  جهانبخش کردی زاده اسطوره مداحی سنتی بوشهر

                                                                         

تاریخ تولد : 1315 ه ش در محله باغ ملا

تاریخ فوت : 19/5/1356 ه. ش - شیراز

محل سکونت : بوشهر

محل تدفین : در جوار امامزاده محمد باقر


مرحوم جهانبخش کردی زاده ملقب به بخشو در سال ۱۳۱۵ شمسی در بوشهر (محله ی باغ ملاّ) متولد شد. وی از همان اوان کودکی با پدرش به مساجد می رفت و همین عامل  علاقه مندی به عزاداری سنتی بوشهر را در او ایجاد نمود. شنیدن صدای مرحوم سید علی مهیمنیان که از نوحه خوانان و مداحان به نام آن دوره بود، علاقه ی بخشو را دو چندان نمود و زمینه ی آشنایی آن دو را فراهم.

 

مرحوم مهیمنیان که علاوه بر مداحی و نوحه سرایی، آهنگسازی نوحه های خویش را هم انجام می داد منبع انتقال تجربیات خوب و ارزنده ای برای مرحوم کردی زاده محسوب می شد. مرحوم مهیمنیان پس از پی بردن به علاقمندی بخشو به نوحه خوانی و بعد از شناخت استعداد ذاتی و بی نظیر او در این عرصه، به تعلیم وی همت گماشت و او را در سن ۱۵ سالگی به عنوان نوحه خوان به مسجد تنگک (از محلات جنوبی شهر بوشهر) معرفی نمود. دیری نپایید که استعداد ذاتی، صدای بی نظیر و مهارت او در این امر باعث شد توجه بزرگان شهر را به خود جلب نماید. به همین علت مرحوم حبیب فیوض که از سرشناسان بوشهر و از بانیان به نام این دیار بود از وی برای نوحه خوانی در مسجد دهدشتی که یکی از مساجد بزرگ بوشهر بود دعوت نمود. همین امر باعث شد آوازه ی این اعجوبه ی عالم مداحی در سراسر کشور طنین انداز شود و نظر بسیاری را به سمت عزاداری بوشهر معطوف سازد.

اجرای متعدد وی در محلات مختلف شهر به هیچ وجه نمی توانست تغییری در تن صدای او به وجود آورد. شاید بتوان به جرٍأت گفت صدای دلنشین و گیرای کردی زاده از عمده عواملی بود که ضعف وسایل ارتباط جمعی را جبران می نمود و عزاداری بوشهر را به ایران معرفی کرد. نوع حنجره ی او به اعتقاد بسیاری از اهل فن  از معدودحنجره هایی بود که در دنیای موسیقی و خوانندگی وجود داشته و دارد. آوازه ی اجرای بی نظیرش باعث شد تا علاقه مندان زیادی از استان های خوزستان و فارس برای شنیدن صدای فراگیر و دلنشین او به بوشهر کشیده شوند.

وی علاوه بر اجرای زیبا و بی نقص نوحه ها و مرثیه های سنتی بوشهر در اجرای شروه، چاوش خوانی، مناجات خوانی، صبحدم خوانی، بیت خوانی، جنگ نامه خوانی، مصیبت و خیام خوانی نیز از تبحر خاصی برخوردار بود. از نکات برجسته ی اجرای آن مرحوم علاوه بر حجم صدا و زنگ حزین و گیرای نوایش می توان به تسلط در اجرای اوج و فرودهای شروه و تحریرهای بی نقصش در نوحه و واحد خوانی اشاره نمود. عشق و علاقه ی وافر او به خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام باعث شد تا پیشنهادهای وسوسه انگیز گروه ها  و متصدیان متعدد موسیقی غیر مذهبی و حتی دعوت رسمی برای اجرا در رادیو و تلوزیون آن زمان در کسوت خوانندگی را با قاطعیت رد کند.

هر جا مرحوم بخشو نوحه خوانی می کرد مردم حتی با کمبود وسایل نقلیه در آن زمان، به هر طریقی خود را به آنجا می رساندند تا از صدای بی نظیرش بهره مند گردند.

سرانجام او آخرین اجرای خود را در مرداد ماه سال ۱۳۵۶ در حرم مطهر ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا علیه السلام انجام داد و در آن فضای معنوی به نوحه خوانی در رثای سالار شهیدان پرداخت و پس از آن در راه برگشت از مشهد مقدس بر اثر عارضه قلبی در شهر شیراز، دار فانی را وداع گفت و بوشهر را غرق در عزا و ماتم نمود.

تشییع جنازه ی این مداح اهل بیت علیهم السلام از معدود تشییع هایی بود که شهر بوشهر در ذهن دارد. مردم متدین بوشهر و علاقه مندان او که از شهرها و استان های همجوار خود را به بوشهر رسانده بودند پس از تشییع با شکوه آن اعجوبه ی عالم مداحی وی را در جوار امامزاده محمد بن باقر علیه السلام در بوشهر به خاک سپردند.  روحش شاد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  • paper | ایران موزه | پاپو مارکت